Ditte Maria Bjerg
Emmet FeigenbergDen Danske Scenekunstskole får ny rektor

1. marts 2027 bliver der udskiftning på rektorkontoret hos Den Danske Scenekunstskole. Emmet Feigenberg har stået i spidsen for skolen siden marts 2022, men når hans kontrakt udløber i 2027, bliver den - efter eget ønske - ikke forlænget. I stedet tager lektor og tidligere rektor ved Malmö Teaterhögskola, Ditte Maria Bjerg, over. Det skriver Den Danske Scenekunstskole i en pressemeddelelse.
Ansættelsesudvalget, der påbegyndte jagten efter en ny rektor i foråret 2026, har enstemmigt stillet sig bag Ditte Maria Bjerg og bestyrelsesleder for skolen Eva Præstiin udtaler på vegne af bestyrelsen, at der er "tillid til, at Ditte Maria Bjerg er den rigtige til at lede skolen ind i fremtiden".
Bjerg beskriver selv ansættelsen som et kæmpe privilegie og drømmer om at skabe "en åben, ordentlig og modig skole med stor faglig begejstring og kritisk engagement".
Altinget Privat – til private læsere
Begavet indhold til dig, der vil forstå det væsentligste i dansk og europæisk politik.
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter den første måned. Mindstepris: 1 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- B 11 Forbud mod højtalerforstærket bøn eller bønnekald i det offentlige rum (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 13 At forbyde kønsopdelt svømning i offentlige svømmehaller (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Statsministeren så forundret på ham. Den reaktion passede ung DF-profil helt perfekt
- Tidligere udenrigsminister: Én mands heltedåd beviser, at aktivisme nytter
- Som minister vil Zenia Stampe nu bygge bro: "Jeg har stærke kulturkonservative sider"
- SF-minister henter endnu en særlig rådgiver
- Organisationer: Det religiøse pres på gymnasierne kommer ikke kun fra Hizb ut-Tahrir














































