2. juli 2017 kl. 07.49
Nye Borgerliges mand i Sorø byråd, Johannes Lumholt, vil også i regionsrådet. Han offentliggør på Facebook, at han stiller op som spidskandidat for partiet til regionsrådsvalget i Region Sjælland til november.
Johannes Lumholt er foruden at være byrådsmedlem og regionsrådskandidat for Nye Borgerlige desuden folketingskandidat og partiets landbrugs- og miljøordfører.
Forud for sin indmeldelse i juni 2016, hvor Johannes Lumholt blev partiets syvende byrådsmedlem, var han løsgænger efter at have meldt sig ud af Konservative.
Nye Borgerlige opstiller i alt 25 kandidater til regionsrådsvalget. Se hele listen her.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat































