Departementschef i sit første interview: Detaljerne i ældrereformen skal udtænkes i frontlinjen – ikke dikteres fra Slotsholmen

24. juni 2025 kl. 12.32
Det skal ikke kun være embedsværket i Ældreministeriet, som udtænker detaljerne i implementeringen af ældrereformen.
Tværtimod skal idéerne og løsningerne i reformimplementeringen komme nedefra hos aktørerne i samarbejde og tæt på de ældre og deres pårørende.
Det fastslår Janus Breck fra Ældreministeriet i sit første interview som ny departementschef. En stilling han tiltrådte i 1. januar 2025.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat

































