"Der er mange, som kender René Christensen, men alle kender Pia"

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
Fortalt til Lærke Møller Hansen
”Jeg er ikke så udadvendt, som Pia Kjærsgaard eller andre politikere er. Jeg brænder for at lave politikken. For mig er det en faglighed at være politiker, som handler om at få forberedt sig godt og flytte de store linjer. Det har været superspændende og lærerigt. Alt det kom jeg til at tænke på, da jeg kørte hjem i bilen i går.
På valgaftenen var jeg selvfølgelig ærgerlig over ikke at være blevet valgt. Men jeg husker mig selv på, at det ikke stod i alle historiebøger, at jeg skulle i Folketinget. Nu står jeg her 15 år efter.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om ulovlige anbringelser



















