Bliv abonnent
Annonce

Dybvad: Eksghettoer skal kunne sige nej til arbejdsløse

"Når man er i gang med en udviklingsplan, skal man have de samme redskaber til rådighed, som man har, når man er på den hårde ghettoliste,” siger Kaare Dybvad Bek. 
"Når man er i gang med en udviklingsplan, skal man have de samme redskaber til rådighed, som man har, når man er på den hårde ghettoliste,” siger Kaare Dybvad Bek. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
21. december 2020 kl. 02.00

Når man er i gang med en udviklingsplan, skal man have de samme redskaber til rådighed, som man har, når man er på den hårde ghettoliste.

Kaare Dybvad Bek (S)
Boligminister
Fakta
Regler for kombineret udleje 

Kommunalbestyrelsen kan beslutte, at boligorganisationen ved udlejning af almene familieboliger i afdelinger beliggende i områder med en høj andel af personer uden for arbejdsmarkedet skal afvise boligsøgende på ventelisten, som ikke allerede har en bolig i afdelingen, når den boligsøgende og dennes eventuelle ægtefælle i seks sammenhængende kalendermåneder har modtaget integrationsydelse, uddannelseshjælp eller kontanthjælp efter lov om aktiv socialpolitik.

Kommunalbestyrelsen kan endvidere beslutte, at boligorganisationen ud over de boligsøgende, der er nævnt ovenfor, også skal afvise en boligsøgende og dennes ægtefælle, som modtager førtidspension efter lov om social pension eller lov om højeste, mellemste, forhøjet almindelig og almindelig førtidspension med videre, eller som i seks sammenhængende kalendermåneder har modtaget arbejdsløshedsdagpenge efter lov om arbejdsløshedsforsikring med videre, sygedagpenge efter lov om sygedagpenge eller ressourceforløbsydelse under jobafklaringsforløb efter lov om aktiv socialpolitik.

Kilde: Trafik-, bygge- og boligstyrelsen

Når landets hårde ghettoområder oplever succes og tages af ghettolisten, mister de et af de afgørende værktøjer for fremgangen.

Muligheden for at afvise arbejdsløse boligsøgendes ansøgning om at flytte ind er nemlig i dag forbeholdt de hårde ghettoer.

Men det skal laves om, mener boligminister Kaare Dybvad Bek (S).

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026