
Lars Møldrup bliver ny kommunaldirektør i Tønder Kommune.
Det skriver Tønder Kommune i en pressemeddelelse.
Det sker efter seks måneder som kommunaldirektør for Fanø Kommune.
"Jobbet som kommunaldirektør på Fanø var både spændende og udfordrende. Men jeg må blankt erkende, at da stillingen som kommunaldirektør i Tønder Kommune blev opslået, så måtte jeg mærke efter og navigere efter denne," siger Lars Møldrup i pressemeddelelsen.
Efter at have været beredskabsdirektør for Brand & Redning Sønderjylland fra 2018 til 2020, blev han i november 2020 ansat som ny kommunaldirektør på Fanø.
Men nu vender han tilbage til Tønder Kommuner som kommunaldirektør fra 1. juni.
"Jeg rigtig glad for, at vi med Lars Møldrup også fremover har en kommunaldirektør i Tønder Kommune, der kender organisationen, kender kommunen og som har en solid erfaring med at arbejde for - og med - kommunalpolitikere", siger borgmester i Tønder Henrik Frandsen i pressemeddelelsen.
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Borgmester for flest unge mænd med rødder i muslimske lande: "Vi taler alt for meget om de få, der skaber problemer"




















