
Morten Marinus smækker ikke med døren, men han kan heller ikke se sig i Dansk Folkeparti længere.
Det skriver han i en opdatering på Facebook.
Dermed melder han sig ind i den efterhånden store gruppe af DF'ere, der har forladt partiet på det sidste.
Morten Marinus var medlem af Folketinget fra 2011 til 2019, hvor han som medieordfører særligt markerede sig i sagen om udflytningen af Radio24Syv.
Og selvom det var planen, at han skulle genopstille for DF ved det kommende folketingsvalg, kan han ikke længere danse med på DF’s dans.
"Intet står stille, heller ikke et dansegulv. Og selvom det påstås, at musikken er den samme, så kan jeg ikke længere genkende dansen, der danses," skriver han på Facebook.
Dansk Folkeparti står nu tilbage med 66 kandidater til Folketinget, hvilket er 25 procent færre kandidater end ved de seneste tre folketingsvalg.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Stor rundspørge: Borgmestre på stribe vil prioritere socialområdet i økonomiaftale
- S-formænd: Sundhedsrådene kan blive et nyt værn mod mistrivsel blandt børn og unge
- En stribe partiledere blev væk, da Ældre Sagen jagtede løfte om omsorgsgaranti






























