Bliv abonnent
Annonce

Et varigt millionløft og mindre kommunal medfinansiering: Få et overblik over FGU-aftalen

FGU er god til at få unge videre til andre ungdomsuddannelser eller ind på arbejdsmarkedet. Med en ny aftale håber forligskredsen bag FGU, at flere unge i målgruppen starter på uddannelsen, fortalte Mattias Tesfaye (S), da han præsenterede aftalen tirsdag aften.
FGU er god til at få unge videre til andre ungdomsuddannelser eller ind på arbejdsmarkedet. Med en ny aftale håber forligskredsen bag FGU, at flere unge i målgruppen starter på uddannelsen, fortalte Mattias Tesfaye (S), da han præsenterede aftalen tirsdag aften.Foto: Børne- og Undervisningsministeriet
22. november 2023 kl. 12.05

Samtlige partier i Folketinget er blevet enige om en ny aftale om den forberedende grunduddannelse - også kendt som FGU. 

Uddannelsen, der blev startet op i 2019, bliver i aftaleteksten beskrevet som hovedvejen til videre uddannelse eller beskæftigelse for de 43.000 unge mellem 15 og 24 år, som står uden for enten uddannelses- eller arbejdsmarkedet. 

{{toplink}}
LogoKommunal
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal

Læs også

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026