Fabrin: Kommunerne er blevet stærkere

Hver gang Christiansborg griber ind over for kommunerne, er det som om lokale politikere synger den samme sang. At staten blander sig i det, kommunalbestyrelserne bør bestemme.
Kommunalbestyrelserne vil til en hver tid ønske sig et større råderum, og specielt folketingspolitikerne vil til en hver tid ønske sig en mere direkte indblanding i, hvad pengene bliver brugt til. Sådan er spændingsfeltet. Politikerne må hele tiden teste hinanden og debattere på den præmis.
Erik Fabrin (V)
Tidligere borgmester i Rudersdal
Tidligere borgmester Erik Fabrin mener ikke, at det kommunale selvstyre har tabt terræn. Derimod mener han, at det kommunale selvstyre i dag er mere kraftfuldt end dengang, han trådte ind på den lokalpolitiske scene for 40 år siden.
"Gennem min tid som lokalpolitiker er det kommunale selvstyre blevet stærkere. Det er det blevet i kraft af kommunalreformen og især mængden af opgaver, kommuner administrerer i forhold til borgerne," siger Erik Fabrin til Altinget.dk.
Indsigt
Kristine Kryger47 årI dag
Sekretariatsleder, CBS Students, regionsrådsmedlem (R), Region Hovedstaden
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet
Flemming Brank69 årI dag
Fhv. rådmand, gruppeformand (K), kommunalbestyrelsesmedlem, formand, Socialudvalget, Frederiksberg Kommune

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




























