Frank Borch-OlsenFhv. viceborgmester er formand for Handel Silkeborg
Formanden for Handel Silkeborg, Michael Schölarth, tager seks måneders orlov for at passe sine børn.
I hans fravær kommer tidligere viceborgmester for Konservative i Silkeborg Byråd, Frank Borch-Olsen, til at sidde for bordenden i handelsforeningen, som har 170 medlemsbutikker.
Det skriver Midtjyllands Avis.
Frank Borch-Olsen er også indehaver af Borch-Olsen Invest samt formand for Aqua Ferskvandsakvarium og har erfaring både fra erhvervslivet og bestyrelsesposter.
"Det er da en lidt speciel opgave, for jeg ved ikke nødvendigvis en helt masse om detailhandel. Men det gør min bestyrelse, vores nye citymanager og så ikke mindst de mange medlemmer. Der hvor jeg kan byde ind er i forhold til de organisatoriske opgaver og i forhold til at videreføre bestyrelsens arbejde med ny struktur," siger Frank Borch-Olsen til Midtjyllands Avis.
Michael Schölarth regner med at vende tilbage til formandsposten efter sin orlov.
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Borgmester for flest unge mænd med rødder i muslimske lande: "Vi taler alt for meget om de få, der skaber problemer"





















