Carsten Holst GulstadFilmmand bliver midlertidig chef i Aarhus Kommune
Fra 1. august overtager Carsten Holst jobbet som chef for biblioteker og borgerservice i Aarhus Kommune. Og det er på trods af, at han ikke søgte stillingen.
Det skriver Jyllands-Posten.
Den 50-årige kaospilot er blevet tilbudt jobbet, fordi ansøgningsprocessen kun havde kastet seks ansøgninger af sig. Et enigt ansættelsesudvalg besluttede derfor at ansætte en midlertidig chef, og der faldt valget så på Carsten Holst, som dermed siger sit job op som chef for Filmby Aarhus, hvor han har været ansat siden 2011.
"Jeg er glad for, at Carsten har påtaget sig opgaven. Dermed kan Biblioteker og Borgerservice i Aarhus fortsætte den imponerende udvikling. Carsten er en erfaren og visionær chef, som har et indgående kendskab til kommunen og et nationalt og internationalt netværk og udsyn," siger rådmand for Kultur og Borgerservice Rabih Azad-Ahmad (R).
Carsten Holst afløser Rolf Hapel, der efter mere end 25 år i chefstolen har besluttet sig for at sige op, for i stedet at prøve kræfter med en ny stilling som Professor of Practice ved University of Washington i Seattle, USA.
Carsten Holst er konstitueret i stillingen frem til udgangen af juli 2019. Stillingen forventes at blive genopslået i foråret 2019.
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Borgmester for flest unge mænd med rødder i muslimske lande: "Vi taler alt for meget om de få, der skaber problemer"



















