
Bitten Vivi Jensen, der er tidligere sagsbehandler i Frederiksberg Kommune, videregav fortrolige oplysninger uberettiget om 89 borgere til en journalist.
Det oplyser Højesteret på sin hjemmeside, der dermed kommer til samme resultat som Landsretten, som i foråret 2021 straffede tidligere sagsbehandler med ti dagbøder á 500 kroner.
Højesteret udtaler torsdag, at hendes "ønske om at få afdækket kommunens sagsbehandling på rehabiliteringsområdet ikke berettigede til den krænkelse, som hendes videregivelse af de særdeles følsomme personoplysninger om 89 borgere indebar. Videregivelsen var derfor strafbar."
Whistlebloweren fra Frederiksberg
Retsligt startede sagen i byretten på Frederiksberg, der afsagde dom i sagen i februar 2020 efter Bitten Vivi Jensen havde videregivet personfølsomme oplysninger til Dagbladet Information om sager om førtidspension til borgere i kommunen.
Bitten Vivi Jensen, der er blevet kendt som 'Whistlebloweren fra Frederiksberg', var ansat i Frederiksberg Kommunes rehabiliteringsteam, hvor hun havde adgang til og tog sagsakter med fortrolige oplysninger om 89 borgere med sig hjem og videregav dem til en journalist på Information.
Det gjorde hun, da hun ønskede at gøre opmærksom på, at kommunens sagsbehandling på rehabiliteringsområdet efter hendes opfattelse var ulovlig eller kritisabel. De oplysninger, Bitten Vivi Jensen videregav til journalisten, vedrørte blandt andet borgernes diagnoser samt psykiske og sociale forhold, oplyser Højesteret.
I dommen står der desuden, at Højesteret lagde vægt på, at ønsket om at få afdækket sagsbehandlingen hos kommunen kunne være opfyldt på en anden måde end at videregive særdeles følsomme oplysninger til journalisten. Den nye lov om beskyttelse af whistleblowere kunne heller ikke føre til straffrihed, lyder det.
Højesteret fastslog, at der ikke var grundlag for at nedsætte straffen, som by- og landsretten afsagde.
Bitten Vivi Jensen var kandidat til kommunalvalget i Frederiksberg Kommune for 'Bevægelsen Bitten Vivi Jensen'.
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Borgmester for flest unge mænd med rødder i muslimske lande: "Vi taler alt for meget om de få, der skaber problemer"




















