Holstebro får ny økonomichef
Det er en velkendt person, der 1. august sætter sig i direktørstolen i Holstebro Kommunes økonomiafdeling. Lars Vad Jensen har de sidste to et halvt år været ansat som økonomikonsulent, men til august bliver han nu ny økonomichef.
Det skriver Holstebro Kommune i en pressemeddelelse.
36-årige Lars Vad Jensen har en erhvervsmæssig fortid i Københavns Kommune, Økonomistyrelsen, Digitaliseringsstyrelsen og Kystdirektoratet. Han har ved alle sine tidligere ansættelser arbejdet med økonomi og styring.
"Jeg vil lægge vægt på det tværgående samarbejde, og jeg tror på, at vi på tværs af fagområder kan finde løsninger, som løfter kommunen. Jeg glæder mig til, at jeg sammen med økonomi og de forskellige forvaltninger kan forsætte arbejdet med at videreudvikle kommunens økonomistyring, så vi kan fastholde en sund økonomisk ramme," siger han i en pressemeddelelse.
Lars Vad Jensen er uddannet statskundskab erfra Københavns Universitet. Han erstatter Jacob Kaiser på posten.
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Borgmester for flest unge mænd med rødder i muslimske lande: "Vi taler alt for meget om de få, der skaber problemer"


















