Else SommerKommunaldirektør bliver ny topchef for DM

DM, der er en akademisk fagforening med over 60.000 medlemmer, har ansat ny administrerende direktør.
Det skriver fagforeningen, som tidligere hed Dansk Magisterforening, i en pressemeddelelse.
Valget er faldet på Lau Svendsen-Tune, der tiltræder fra en stilling som kommunaldirektør i Vordingborg Kommune, hvor han har fungeret de seneste otte år.
“Jeg glæder mig rigtig meget til at blive en del af DM. De faglige organisationer er en af hjørnestenene i den danske velfærdsmodel, som for mig altid har været helt unik. Jeg ser frem til sammen med medarbejderne og de politisk valgte i DM at fortsætte arbejdet for at sikre de bedst mulige vilkår for medlemmerne på arbejdsmarkedet, i en tid hvor de kendte strukturer udfordres,” udtaler den kommende direktør i meddelelsen.
Med sig bringer Lau Svendsen-Tune tre årtiers erfaring indenfor det kommunale felt, hvor han har bestredet en række direktørstillinger.
Forinden sin tid i Vordingborg Kommune var han ansat som kommunaldirektør i Hvidovre Kommune. Derudover har han været arbejdsmarked- og socialdirektør i Høje-Taastrup Kommune samt vicedirektør for Sundhedsforvaltningen i Københavns Kommune.
Han begyndte sin karriere som fuldmægtig i Økonomiforvaltningen i Københavns Kommune.
Tiltrædelsen finder sted 1. januar 2022, hvor Lau Svendsen-Tune afløser Else Sommer, der i august måned meldte sin afgang efter fem år som direktør i DM.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Karen Marie Pagh Nielsen71 årI dag
Chefkonsulent, Helsingør Kommune
Kristine Kryger47 årI dag
Sekretariatsleder, CBS Students, regionsrådsmedlem (R), Region Hovedstaden
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl



























