Han gik viralt og står til en plads i EU-Parlamentet. Nu anklager ung LA-profil Venstre for at føre "woke" politik

I dansk politik hører det til sjældenhederne, at udtalelser fra partifunktionærer og sekundære EU-kandidater bliver til genstand for licensbetalt tv-satire, vrede debatindlæg og dusinvis af nyhedsartikler i danske medier.
Men det var præcis, hvad der skete for 24-årige Mads Strange, der er politisk rådgiver og kandidat nummer to for Liberal Alliance ved valget til Europa-Parlamentet.
I marts gik han viralt med en video fra et radioprogram, hvor han – til de andre gæsters store forundring – argumenterer mod kvindelig værnepligt ved at sige, at kvinders æg er mere værd end mænds sæd.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om lovbrud på børneområdet
20. april
Patientsikkerhedskonferencen 2026


















