Bliv abonnent
Annonce

Løsgænger får nej til at udtræde af kommunalbestyrelse

29. april 2021 kl. 13.59

På trods af eget ønske om at udtræde af kommunalbestyrelsen på Stevns, må løsgænger Jan Jespersen altså se sig selv blive i bestyrelsen. 

Det skriver danske kommuner

"Okay, nå - jamen, så er det jo sådan, det er," sagde Jan Jespersen ifølge sn.dk, da han fik at vide, at hans anmodning om at træde ud af bestyrelsen var blevet afvist. 

Jan Jespersen blev i marts fyret som spidskandidat i Enhedslisten, hvorefter han meldte sig ud af partiet. På samme tidspunkt anmodede han borgmester Anette Mortensen (V) om at forlade kommunalbestyrelsen på grund af personlige årsager. 

Men den holder ikke i forhold til vedtægterne, siger Anette Mortensen, hvorefter hun anbefalede de resterende medlemmer om også at afvise Jan Jespersens anmodning. 

 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026