Om
Steen Olsen
Sofie Janning
Steen Olsen
Sofie JanningLokal S-politiker indrømmer chikane
8. oktober 2020 kl. 11.25
En episode om sexchikane på Slagelse Rådhus har vakt opsigt.
Nu fortæller udvalgsformand Steen Olsen (S) til Sjællandske, at det var ham som havde klappet udvalgsformand Sofie Janning (S) i numsen.
Han afviser dog at kunne huske episoden, fortæller han til avisen.
"Jeg mindes ganske enkelt ikke den situation. Og det er ikke for at rende fra mit ansvar. Og uden at forklejne motiverne vil jeg sige, at der absolut ikke har været noget seksuelt i det. Det ved Sofie også godt," siger han.
Sofie Janning var et af de 122 byrådsmedlemmer, der fortalte om oplevelser med sexchikane til Radio4, uden dog at nævne navnet på krænkeren.
Episoden fandt ifølge Sofie Janning sted for godt et år siden.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Stor rundspørge: Borgmestre på stribe vil prioritere socialområdet i økonomiaftale
- S-formænd: Sundhedsrådene kan blive et nyt værn mod mistrivsel blandt børn og unge
- En stribe partiledere blev væk, da Ældre Sagen jagtede løfte om omsorgsgaranti





























