Million fra TrygFonden skal forebygge drukning i havne
Fra 2001 til 2015 druknede 222 personer i havne i Danmark. Drukneulykker i havne sker ofte om natten som soloulykker, hvor der ikke er vidner, der kan træde til med hjælp, oplyser Politiken.
Kameraovervågning er blevet debatteret som en mulig løsning, hvor kameraer filmer havnen, og personale overvåger videostrømmen, men det er en meget dyr løsning.
To studerende har gennemført et pilotprojekt med tre kameraer på havnen i Aalborg med live feed til Nordjyllands Beredskab. Ideen var at udvikle et system baseret på kameraer med billedanalytisk software, der automatisk advarer en operatør, hvis noget ’unormalt’ foregår på havnefronten. Systemet skal derefter alarmere beredskabet, når en person falder i vandet.
Den lille million bruges på at undersøge nyttevirkningen, ved at et styrbart kamera selv zoomer ind på stedet, hvor personen er faldet i vandet, og operatøren overtager styringen og guider redningsfolkene til stedet.
Erfaringerne fra projektets første fase er positive, og forskere skal nu videreudvikle systemet. Projektet foregår i et samarbejde mellem Aalborg Universitet, Nordjyllands Beredskab, Aalborg og Randers havnemyndigheder og kommuner samt Actas A/S og Recognize IT IVS, skriver avisen.
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Kommunernes udgifter til Microsoft er næsten fordoblet på seks år: "Det er en ret voldsom stigning"
- De har talt mest om løn og børns sygedage. Men fagbevægelsen får også et særligt millionbeløb i nye overenskomster
























