Mindeord: Skoledirektør Kai Johannsen (89)
Kai Johannsen er død. Efter et langt, rigt liv. Et dybt engageret og kolossalt humoristisk menneske har efterladt os. Heldigvis står vi berigede og taknemmelige tilbage. Fordi han gav så meget til sine omgivelser. Personer og samfund.
Da jeg blev valgt til byrådet fra 1982, var Kai Johannsen allerede visionær skoledirektør. Dengang han besluttede at stoppe i 1992, var jeg formand for skole og kulturudvalget og dermed hans nærmeste politiske samarbejdspartner. Det var en udelt fornøjelse.
Ligesom det var typisk for Kai, at han stoppede, fordi han ville bruge sin energi på at give erfaringer om lokaldemokrati og lokaladministration videre til opbygning af de nye demokratier i Østeuropa - særligt Slovakiet. Jeg havde den glæde, at han også fandt det værd at kalde på mig, når han havde delegationer af kommende lokalpolitikere og embedsfolk på uddannelse i Herning.
Indsigt
Kristine Kryger47 årI dag
Sekretariatsleder, CBS Students, regionsrådsmedlem (R), Region Hovedstaden
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet
Flemming Brank69 årI dag
Fhv. rådmand, gruppeformand (K), kommunalbestyrelsesmedlem, formand, Socialudvalget, Frederiksberg Kommune

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




























