Ombudsmanden kritiserer klagenævn: Sagsbehandlingstiden er ”uacceptabel lang”

22. april 2020 kl. 03.00
Det er ganske enkelt ikke godt nok, for det går ud over borgere, virksomheder og kommuner, som venter på afklaring.
Simon Kollerup (S)
Erhvervsminister
Nævnenes Hus får nu endnu et gok i nødden med kritikhammeren.
Denne gang kommer det fra Folketingets Ombudsmand, der er stærkt kritisk over for sagsbehandlingstiderne i flere nævn, hvor Miljø- og Fødevarenævnet får en særlig hård medfart. Det fremgår af et nyt brev, som ombudsmanden har sendt til Erhvervsministeriet.
Her kritiserer han især, at en pukkel af 1.346 gamle sager fra før 1. juli 2018 er planlagt til at blive afviklet i Miljø- og Fødevareklagenævnet helt frem til slutningen af 2022, og at det i gennemsnit vil tage 4,5 år at nå en afgørelse.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt
Susanne Olsen70 årI dag
Landsformand, Dansk Handicap Forbund
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Lars Berg Andersen56 årI dag
Byrådsmedlem (LA), Frederiksberg Kommune, selvstændig skatterådgiver, medlem af hovedbestyrelsen (LA)

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




























