Trods hård modvind tror Pape stadig på, at han kan blive statsminister: "Jeg brænder for det her"

Søren Pape Poulsen skal lige nå at tale med Inger Støjberg i enerum, inden de to partiformænd skal på scenen. Derfor skynder han sig ind i Danmarksdemokraternes store, hvide valgbus, der holder på parkeringspladsen foran Skave Multihus, da han har svaret på et par spørgsmål fra den DR-reporter, der følger i hælene på ham gennem hele valgkampen.
Søren og Inger, der nu har fået bussen for sig selv, er private venner - også selvom Søren Pape Poulsen sidste år var med til at sende den tidligere udlændingeminister ind i Rigsretten og ud af Folketinget.
Men det er vand under broen nu, og i aften skal de to politikere møde et par hundrede af de lokale vælgere. I beskrivelsen på Facebook-begivenheden står der, at man kan komme med "ind bag borgens tykke mure", og at det bliver en "hyggelig aften", "hvor de vil fortælle anekdoter fra deres politiske liv og tale om politik".
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Forskere: Techgiganterne beslaglægger vores energi i nødvendighedens navn
- Vismænd bakker op om sprøjteforbud – men ser problemer med kvælstofmodel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026

































