Portræt: Den rationelle slider glemte, at følelser er alt i politik

Hun har en arbejdsrate som ingen, jeg nogensinde har mødt. Det kan indimellem være vanskeligt for dem, der er omkring hende.
Morten Østergaard (R)
Partiformand
Man kan se hende på to måder: Som den pisseirriterende politiker, der er stædig, krævende, tager unødvendige konflikter og stiller en masse spørgsmål. Eller som den idealistiske og entusiastiske, der går ind og ryster støvet op i en forvaltning og gør en forskel. Begge dele er rigtige.
Tidligere medarbejder
Det vidste du ikke om Anna Mee Allerslev
- Født i 1984 i Sydkorea, adopteret til Danmark og opvokset i Greve.
- Læste jura og statskundskab på universitetet.
- Tidligere elitegymnast.
- Spiser hellere på Jensens Bøfhus og hos den lokale kebabmand end på fine restauranter.
- Har været personlig assistent for partileder Margrethe Vestager (R), kampagneleder for Manu Sareen (dengang R), kandidat til Europa-Parlamentet.
- Var aktiv i Radikal Ungdom og i DJØF som formand for de studerende og medlem af DJØF's hovedbestyrelse.
- Stemt ind i borgerrepræsentationen i København med 837 personlige stemmer i 2009.
- Blev kendt for en valgvideo, hvor hendes veninde tog tøjet af, mens hun fortalte om Anna Mee Allerslevs mærkesager.
- Boede længe i socialt boligbyggeri på Nørrebro, men nu i lejlighed på Østerbro.
- Blev beskæftigelses- og integrationsborgmester i København efter partifællen Klaus Bondams afgang i 2011. Allerslev fik hjælp fra Manu Sareen, som selv stod stærkt i partiet, men var på vej ud af borgerrepræsentationen og ind i Folketinget.
- Ved valget i november 2013 fik hun som radikal spidskandidat til en borgmesterpost 8.512 stemmer.
- Fortsatte som beskæftigelses- og integrationsborgmester indtil i denne uge, hvor hun onsdag annoncerede sin afgang efter sagen om gratis leje af rådhussalen til sin egen bryllupsreception i august i år.
Når Anna Mee Allerslev (R) inviterer venner på besøg, inviterer hun rigtig mange ad gangen. Hun holder fredagsbarer. For når man arbejder mere end de fleste – meget mere – er det den mest effektive måde at holde kontakten med veninderne fra hjembyen Greve.
Og når hun som formand for beskæftigelses- og integrationsudvalget har ledet en forhandling, har hun altid været forberedt ned til mindste detalje.
”Når hun kommer med en pointe, eller når folk har indvendinger, siger hun: Det har jeg allerede vendt med forvaltningen, og de siger sådan og sådan,” siger Kasper Heumann Kristensen, løsgænger i Københavns borgerrepræsentation og medlem af udvalget.
























