Om
Flemming Lehbert Sørensen
Jes Lunde
Flemming Lehbert Sørensen
Jes LundeRebild mister direktør
12. december 2018 kl. 15.51
Flemming Lehbert Sørensen fratræder sin stilling som direktør med særligt ansvar for teknik- og miljøområdet i Rebild Kommune, fremgår det af en pressemeddelelse.
Han har bestridt stillingen de sidste tre år, men stopper altså nu på grund af udfordringer i balancen mellem arbejdet og familielivet.
"Flemming har været direktør i godt tre år og er dagligt kørt fra Holstebro. Det har været en betydelig udfordring i balancen mellem arbejdet og familielivet, og det har været svært at opretholde den nødvendige motivation for at kunne fungere optimalt i jobbet. Der har på den baggrund været et gensidigt ønske om at indgå en fratrædelsesaftale," siger kommunaldirektør Jes Lunde.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat






















