Mette ReissmannS-politiker bliver formand for Dansk Aktionærforening

Erhvervsjurist og nyvalgt medlem af Borgerrepræsentationen i København for Socialdemokratiet, Mette Reissmann, skal være formand for Dansk Aktionærforenings bestyrelse.
Det skriver Dansk Aktionærforening i en pressemeddelelse.
“Vi kender Mette som en vigtig stemme i investordebatten, og som en skarp kommunikator. Mette har gennem mange år kæmpet for, at helt almindelige danskere både skal høres og respekteres, og at det er vigtigt at tage ansvar, også når det gælder den almindelige danskers opsparing,” udtaler Mikael Bak, der i dag er direktør for Dansk Aktionærforening
58-årige Mette Reissmann sad fra 2011 til 2019 i Folketinget for Socialdemokratiet, hvor hun blandt andet var uddannelses- og forskningsordfører, EU-ordfører, forbrugerordfører, miljøordfører, integrationsordfører og udlændingeordfører. Ved det netop overståede kommunalvalg blev Mette Reissmann valgt ind i København, hvor hun skal være Socialdemokratiets teknik- og miljøordfører. Hun har tidligere siddet i Borgerrepræsentationen i København i 2009 og 2010.
Mette Reissmann er desuden kendt som vært på tv-programmet Luksusfælden. I dag arbejder hun som seniorrådgiver for kommunikationsbureau Geelmuyden Kieses public affairs-afdeling. Tidligere har hun blandt andet arbejdet som juridisk direktør for GE Money Bank, som direktør for Forbruger Europa og jurist i Forbrugerrådet.
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Borgmester for flest unge mænd med rødder i muslimske lande: "Vi taler alt for meget om de få, der skaber problemer"


















