Se kortet: Kommunerne kæmper med at skaffe sosu'er og pædagoger. Men der er stor forskel på tværs af landet

4. februar 2026 kl. 05.00
Når de kommunale og regionale arbejdsgivere i disse uger tørner sammen med fagforeningerne om de offentlige overenskomster, står rekruttering højt på dagsordenen.
Det er nemlig svært at få besat en række offentlige stillinger, og det fylder i forhandlingerne, hvor kommunerne særligt ønsker at sende større lønsedler til pædagoger og sosu'er på bekostning af blandt andet djøf'ere og ingeniører.
Men der er stor forskel på rekrutteringsudfordringerne afhængigt af hvilke job man ser på og hvor i landet, man er. Det viser de seneste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekrutterings dataportal, Jobindsats.dk, som Altinget har behandlet.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om ulovlige anbringelser


















