Om
Peter Viggo Jakobsen
Roger Buch
Frederik Waage
Peter Viggo Jakobsen
Roger Buch
Frederik WaageSe listen: Forsvarsekspert er for andet år i træk den mest citerede ekspert

23. januar 2026 kl. 11.09
For andet år i træk er krigsforskeren Peter Viggo Jakobsen mediernes mest efterspurgte ekspert.
Det viser DM Akademikerbladets årlige liste over de 50 mest citerede forskere i danske medier, som nu offentliggøres for sjette gang.
Lektoren i forsvars- og sikkerhedspolitik på Forsvarsakademiet optrådte i 2025 i alt 1.361 gange i danske medier. Det svarer til knap tre interviews om dagen – uden at de internationale medier er talt med.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- #dkpol: Mette Frederiksens formel virker ikke længere
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Poul Madsen: En højere spærregrænse vil være en katastrofe for demokratiet
- Rigsrevisionen skyder igen mod kritisk kommune i sag om lovbrud på børneområdet























