SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Den kommende regering må udfordre Grundloven, hvis den vil holde sammen på kongeriget.
Det mener SF.
Partiet imødekommer dermed færøske og grønlandske politikere, som for eksempel trætte af at skulle have en dansker på slæb, når de mødes med andre lande om ting, der ikke vedrører Danmark.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Poul Madsen: En højere spærregrænse vil være en katastrofe for demokratiet
- Rigsrevisionen skyder igen mod kritisk kommune i sag om lovbrud på børneområdet
- Altinget har kortlagt alle private datacentre: Find dem her
- KL varsler nye krav til socialminister på topmøde – og overvejer nyt indgreb over for private tilbud

























