Elektriker og el-installatør.
Det er den uddannelsesmæssige baggrund på deres nye vicedirektør, skriver Sikkerhedsstyrelsen på LinkedIn.
Selvom Frank Kargo har arbejdet med både installationsteknik og industriinstallationer, har han også 15 års erfaring med offentlig ledelse.
Det drejer sig blandt andet om en stilling som kontorchef i Esbjerg Kommune samt hans nuværende position som enhedschef i Landbrugsstyrelsen afdeling i Tønder.
Hos Sikkerhedsstyrelsen hilser man både el- og lederevnerne velkommen:
”Med Franks indtrædelse som vicedirektør, stiller vi med en faglig og strategisk stærk direktion. Jeg glæder mig meget til samarbejdet,” siger direktør Maibrit Brandt.
Sikkerhedsstyrelsen er nemlig også officiel myndighed på el-området i Danmark. Styrelsen er en del af Erhvervsministeriet og har ansvaret for teknisk sikkerhed i Danmark. Den statslige styrelse arbejder blandt andet med kontrol og tilsyn inden for el, gas, vvs, tobak, e-cigaretter, tatovører, solcentre, huseftersynsordningen, forbrugerprodukter og fyrværkeri.
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Borgmester for flest unge mænd med rødder i muslimske lande: "Vi taler alt for meget om de få, der skaber problemer"





















