Skæv kommunal fordeling af job og boliger til flygtninge

Foto: Lars Helsinghof /Altinget
27. april 2016 kl. 01.00
”Den nemme løsning med at sige, at flygtninge skal bo, hvor der er ledige boliger, holder ikke.”
Sådan lyder den kontante vurdering fra underdirektør i Dansk Byggeri Louise Pihl, samtidig med at brancheorganisationen torsdag offentliggør en analyse, som sammenholder antallet af ledige boliger med beskæftigelsesfrekvens i alle landets kommuner.
Og mens der i nogle områder er mange ledige boliger, så er det ikke nødvendigvis de samme områder, hvor der er jobmuligheder at få for flygtninge.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat























