Bliv abonnent
Annonce
Om  
Lars Clement

Skanderborg henter Favrskov-direktør

2. maj 2015 kl. 07.08

Skanderborg Kommune har ikke måttet lede langt væk efter deres nye direktør.

Nabokommunen Favrskovs direktør Lars Clement er nemlig den nye mand i den tre mand store topledelse i kommunen. Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.

41-årige Lars Clement er uddannet cand.scient.pol. fra Aarhus Universitet i 2004 og har efterfølgende arbejdet i Aarhus og Hadsten Kommune, inden han rykkede til Favrskov.

Nu får han ansvaret for Skanderborgs børn og unge og kommunens teknik- og miljøforvaltning.

Og det ser han frem til, fortæller han i pressemeddelelsen:

"Jeg glæder mig til at træde ind i Skanderborg Kommunes koncernledelse og til at bidrage med at udvikle hele den kommunale organisation som en effektiv og attraktiv arbejdsplads, der gør en forskel for borgere og virksomheder."

Skanderborgs borgmester, Jørgen Gaarde (S), byder ham velkommen.

"Lars Clement kommer med et usædvanligt flot skudsmål fra vores gode naboer i Favrskov Kommune. Han er fagligt meget stærk, og han har en rigtig god næse for at navigere i en stor organisation og i forhold til det politiske niveau," udtaler han i pressemeddelelsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026