Michael Jacobsen
Lizette RisgaardSuspenderet FH-direktør fratræder sin stilling

Den suspenderede FH-direktør Michael Jacobsen og Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) har indgået en gensidig aftale om Jacobsens aftrædelse.
Det fremgår af en pressemeddelese FH udsendte mandag eftermiddag.
Michael Jacobsens afsked kommer kort forinden FH afholder ekstraordinær kongres 7. september 2023, hvor de vil udvælge en ny formand. Indtil da vil Peter Nisbeth forsætte som konstituerede direktør.
Beslutningen om Jacobsens hjemsendelse blev truffet på baggrund af Lizette Risgaard-sagen, som i starten af maj, blev anklaget for angiveligt upassende adfærd.
Michael Jacobsen var FH’s øverste administrative chef, der blandt andet havde til ansvar at rådgive Lizette Risgaard om politiske og organisatoriske spørgsmål.
Michael Jacobsen blev ansat af Lizette Risgaard i 2015.
Michael Jacobsen blev suspenderet i starten af maj og indtil en advokatundersøgelse om krænkende adfærd var færdig. Hjemsendelsen sker ikke på baggrund af krænkende adfærd fra direktørens side, men for at undgå inhabilitet i undersøgelsen.
Advokatundersøgelsen, som blev foretaget af Kromann Reumert, vurderede 4. august, at den tidligere formand for FH har ikke gjort noget ulovligt, men hun har i flere tilfælde opført sig grænseoverskridende eller upassende.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Karen Marie Pagh Nielsen71 årI dag
Chefkonsulent, Helsingør Kommune
Kristine Kryger47 årI dag
Sekretariatsleder, CBS Students, regionsrådsmedlem (R), Region Hovedstaden
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




























