
Jesper Skibby er kendt for sin cykelkarriere, hvor han blandt andet har vundet etaper i Tour de France, Giro d'Italia og andre store løb. Nu prøver Skibby kræfter med kampen om en plads i byrådet i Gribskov Kommune.
Det skriver TV 2.
Jesper Skibby stiller op for lokallisten Nytgribskov. Bliver han valgt ind, vil han bidrage til "den positive udvikling, kommunen er i, og tror også på, at vi sammen kan gøre Gribskov til et endnu bedre sted at leve eller drive virksomhed," fremgår det, ifølge TV 2, af pressemeddelelsen.
Borgmester Anders Gerner Frost (Nytgribskov) glæder sig over det nye partimedlem.
"Jeg er rigtig glad for, at Jesper har takket ja til at stille op for Nytgribskov. Han kan bidrage positivt i byrådets arbejde med de mange livserfaringer, han har med," siger borgmesteren.
Jesper Skibby vil ifølge partiet have særligt fokus på erhvervspolitik og "samspillet med kulturlivet som drivkraft for oplevelsesøkonomien" frem mod kommunalvalget.
Jesper Skibby er i dag foredragsholder og ansat for virksomheden HC Container i Værløse. Han har desuden udgivet to bøger om sit liv, senest i marts i år.
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Borgmester for flest unge mænd med rødder i muslimske lande: "Vi taler alt for meget om de få, der skaber problemer"



















