
Tidligere næstformand for Dansk Folkeparti og mangeårigt folketingsmedlem René Christensen (M) stiller op for Moderaterne i Sjællands Storkreds til næste folketingsvalg.
Det oplyser Moderaterne i en pressemeddelelse.
"Jeg har valgt at stille op for Moderaterne, fordi jeg ser partiet som en konstruktiv og pragmatisk kraft i dansk politik. Moderaterne arbejder for at finde løsninger, der rækker ud over blokpolitik og sikrer reelle resultater for Danmark og danskerne," lyder det fra René Christensen.
René Christensen sad i Folketinget og var en fast bestanddel af Dansk Folkeparti i knap 15 år, indtil han i 2022 ikke opnåede genvalg ved folketingsvalget. Han måtte derimod se sig slået af DF-stifteren Pia Kjærsgaard, der fik mandatet i Sjællands Storkreds.
Efter valgnederlaget bestred René Christensen titlen som konsulent og næstformand i Dansk Folkeparti indtil januar 2023. Tilbage i februar 2024 meldte han så ud, at han skiftede fra Dansk Folkeparti til Moderaterne.
Men nu er René Christensen klar til endnu et valg til Folketinget i Sjællands Storkreds.
"Udviklingen på Sjælland og øerne ligger mit hjerte nært. Der er et kæmpe potentiale for vækst og udvikling. Når Femern står færdig, bliver Lolland-Falster og hele Sjælland forbundet med Europa. Det er i de kommende år, rammevilkårene skal udvikles, så hele regionen kan mærke, at dette store projekt giver øget velfærd og udvikling for dansk erhvervsliv," udtaler han.
Siden 2006 har René Christensen været byrådsmedlem i Guldborgsund Kommune, hvor han på nuværende tidspunkt er 2. viceborgmester.
Indsigt
John Buur Christiansen60 årI dag
Direktør, HTK forsyning, formand, Assens Forsyning, næstformand, FFV Energi & Miljø
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Jane Jegind52 årI dag
Chef for Erhverv, Kultur og Turisme, Langeland Kommune, fhv. børn- og unge-, ældre og handicap- samt by- og kulturrådmand (V), Odense, bestyrelsesmedlem, Østifterne.

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Vismænd bakker op om sprøjteforbud – men ser problemer med kvælstofmodel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris


































