Om
Cecilia Lonning-Skovgaard
Cecilia Lonning-SkovgaardTidligere V-borgmester bliver HR-specialist i DFDS

5. oktober 2022 kl. 17.00
1. oktober fik DFDS ny HR-specialist i form af Cecilia Lonning-Skovgaard. Det skriver hun på LinkedIn.
Efter Cecilia Lonning-Skovgaard måtte forlade posten som beskæftigelses- og integrationsborgmester, har det været uvist, hvad hun skulle lave efterfølgende.
LÆS OGSÅ: V-borgmester i København trækker sig efter længere tids kritik
Nu står det imidlertid klart, at hun skal være specialist for HR-området i DFDS, hvor hun blandt andet får ansvar for ’Global Rewards'.
Før sin karriere i Borgerrepræsentationen i Københavns Kommune har Cecilia Lonning-Skovgaard haft et længere arbejdsliv i det private – blandt andet med HR-ansvar i virksomheder som Codan og Dong.
Læs også
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Stor rundspørge: Borgmestre på stribe vil prioritere socialområdet i økonomiaftale
- S-formænd: Sundhedsrådene kan blive et nyt værn mod mistrivsel blandt børn og unge
- En stribe partiledere blev væk, da Ældre Sagen jagtede løfte om omsorgsgaranti





























