Bliv abonnent
Annonce
Om  
Troels Lund Poulsen
Anders G. Christensen

Troels Lund Poulsen går på barsel og får vikar i tre uger

23. februar 2020 kl. 09.09

Venstres Troels Lund Poulsen går barsel i tre uger i marts og får derfor brug for en vikar i Folketinget.

Og han er allerede fundet. For som førstesuppleant i Venstre i Østjyllands Storkreds er det givet, at det bliver Anders G. Christensen, der tager over, mens Troels Lund Poulsen er fraværende.

Det skriver Midtjyllands Avis.

Anders G. Christensen var snublende nær at blive valgt ved folketingsvalget sidste år, men måtte som bekendt tage til takke med rollen som suppleant. Derudover er han byrådsmedlem i Favrskov Kommune, hvor han er formand for teknik- og miljøudvalget.

I vikarperioden, som begynder 9. marts, bliver suppleanten fuldgyldigt medlem af Folketinget og deltager i arbejdet på lige fod med resten af Venstres folketingsgruppe.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026