Bliv abonnent
Annonce

TV: Thyra Frank i krydsild om ressourcer til ældreplejen

24. februar 2017 kl. 02.00

Folketinget skulle 23. februar behandle et beslutningsforslag fra SF, der vil sikre et nedskæringsstop i ældreplejen.

Forslaget mødte ikke opbakning fra Folketingets partier, og ældreminister Thyra Frank (LA) ville ikke love, at der kom flere penge til ældreområdet. 

”At skabe tryghed er vigtigt. Men en værdig omsorg og pleje kan ikke reduceres til et spørgsmål om penge. Det handler også om, hvordan vi bruger dem, værdier og om ledelse,” sagde ældreministeren.

Flere eller færre medarbejdere?
Hun blev i den forbindelse spurgt af Magnus Heunicke (S), om hun ville love, at der ikke kom færre medarbejdere i ældreplejen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026