
Et dragshow på Frederiksberg Bibliotek har nu fået konsekvenser i Gladsaxe byråd. På baggrund af udtalelser fra sine nu tidligere partifæller om dragshowet, der blev vist fredag for en gruppe børn, har Susanne Damsgaard søndag meldt sig ud af Dansk Folkeparti.
Det skriver hun på sin Facebook-side.
Til Altinget oplyser kommunalpolitikeren, at det var bemærkninger fra Mikkel Bjørn (DF) og Finn Rudaizsky (DF), der fik "bægret til at flyde over". De to er henholdsvis folketingsmedlem og medlem af Københavns Borgerrepræsentation for partiet.
I et indlæg til TV2 Kosmopol har Finn Rudaizky kaldt det "perverst og ulækkert at udsætte forsvarsløse børn for sådanne seksualiserede dragshows," mens Mikkel Bjørn også har omtalt dragshows som "seksualiserende".
I sit Facebook-opslag spørger Susanne Damsgaard, hvad "disse mandspersoner" synes om udklædninger til fastelavn, skolernes sidste skoledag og Pride. "Henleder disse udklædninger også til seksuelle fantasier?" skriver hun og fortsætter:
"I de gode gamle dage var der plads til alle i Dansk Folkeparti. Det er der så åbenbart ikke mere. Heller ikke til mig".
I et tidligere opslag på Facebook skriver Susanne Damgaard, at hun ikke forstår modstanden mod dragshowet på Frederiksberg Bibliotek. "Jeg tror da, at mange drenge børn har været iført kjoler og neglelak," fortæller hun.
Susanne Damsgaard skriver også, at "gamle" medlemmer af Dansk Folkeparti ikke bliver behandlet med respekt, men tilføjer at hun altid selv er blevet behandlet ordentligt.
Foreløbigt vil byrådsmedlemmet fortsætte i Gladsaxe Byråd som løsgænger og "kæmpe for de samme sager som tidligere," oplyser hun.
Omtalte personer
Indsigt
John Buur Christiansen60 årI dag
Direktør, HTK forsyning, formand, Assens Forsyning, næstformand, FFV Energi & Miljø
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Jane Jegind52 årI dag
Chef for Erhverv, Kultur og Turisme, Langeland Kommune, fhv. børn- og unge-, ældre og handicap- samt by- og kulturrådmand (V), Odense, bestyrelsesmedlem, Østifterne.

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Vismænd bakker op om sprøjteforbud – men ser problemer med kvælstofmodel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
































