
9. september 2024 kl. 11.24
Gudenåcentralen har fået ny bestyrelsesformand. Fremover skal Ulf Lund, der til dagligt er direktør for Norlys, stå i spidsen for bestyrelsen.
"Jeg er stolt over at være ny formand for Gudenaacentralen og dermed Tangeværket, der er et af Danmarks ældste fungerende vandkraftværker," skriver han på LinkedIn.
Gudenåcentralen er Danmarks største vandkraftværk og er kendt som Tangeværket. De seneste år har værket været centrum for en debat om fremtiden for Tange Sø, der er en kunstig sø i Gudenåen, som opstod ved etableringen af værket. Blandt andre Jens Hansen, direktør for forsyningskæder i Norlys, biolog Alexander Holm og Torben Kaas, formand for Danmarks Sportsfiskerforbund, har meldt sig ind i debatten hos Altinget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning
- Maria Gjerding i stort forsvar for grøn trepart


















