Man vinder ikke et valg på finansloven – men man stjæler al opmærksomheden
Selvom velfærdsområderne traditionelt set ’ejes’ af Socialdemokratiet, betyder det ikke, at Venstre og Lars Løkke ikke har en berettigelse der.
Thomas Juul-Dam
Direktør og partner, kommunikationsbureauet Primetime og tidligere særlig rådgiver for statsminister Helle Thorning-Schmidt
Sidste års udgave var en særdeles dramatisk og metaformættet omgang. I fjerde forsøg ser regeringens finanslov dog ud til at forløbe i god ro og orden.
Regeringen har præsenteret planer for kystbeskyttelse, flere ressourcer til politiet og øget kapital til velfærdsområderne i kommuner og regioner, alt sammen uden nævneværdig modstand.
Selv de mindre kynisk anlagte observatører vil anføre, at et folketingsvalg i den ikke så fjerne fremtid nok har medvirket til at lægge en dæmper på partiernes spradebasser for i stedet at fremme den gode tone i det parlamentariske grundlag. En teori, som en tidligere Christiansborg-insider bekræfter.
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?






















