Herlev Hospital undskylder og forsvarer

24. januar 2011 kl. 20.00
Herlev Hospital har været i mediernes søgelys de seneste dage. Kritikken drejer sig blandt andet om, at læger på Herlev Hospitals lungemedicinske afdeling har afgjort patienters skæbne uden at underrette dem eller deres pårørende.
Læs her Herlev Hospitals pressemeddelelse fra 20. januar 2011:
Herlev Hospital indskærper vejledning om information til patienterne
I de seneste dage har Herlev Hospital været i mediernes søgelys, og der har været rejst kritik af forhold på hospitalets lungemedicinske afdeling. Hospitalsdirektør Søren Rohde beklager, at patienter i to tilfælde ikke er inddraget i de lægelige beslutninger efter reglerne for informeret samtykke.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt
Ida Donkin40 årI dag
Næstformand for Det Etiske Råd, ph.d. og læge, Rigshospitalet
Niels Henrik Hjøllund70 årI dag
Professor, overlæge, AmbuFlex, Center for Patient Rapporterede Oplysninger, Hospitalsenheden Vest
Eske Willerslev55 årI dag
Direktør, Lundbeck Fondens GeoGenetics Centre, DNA-forsker og professor, University of Cambridge, medlem, Eventyrenes klub, The National Academy of Sciences USA

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl



















