Den nye velfærdsklemme og et uhyggeligt scenarie: Det skal du tage med fra kommunaløkonomisk forum

14. januar 2022 kl. 04.00
Krav om flere penge til de kommunerne glimrede ved sit fravær, da KL torsdag afholdt en kondenseret online version af det årlige kommunaløkonomiske forum.
I stedet var blikket for kommunernes mange økonomiansvarlige embedsmænd og politikere rettet mod udfordringen med at sikre mere arbejdskraft til samfundet generelt og den offentlige sektor og kommunerne i særdeleshed.
Samtidig benyttede KL lejligheden til at sætte gang i en proces, der skal være med til at forny det fælles fodslag om kommunernes budgetsamarbejde med staten og hinanden i form af aftalesystemet og den såkaldte faseopdelte budgetlægning.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Medicinudgifterne stiger og stiger – men hullet i regionernes budgetter bliver ikke større
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost





















