Danmarks formandskab er slut: Her er otte ting, der lykkedes – og to, der slog fejl

BRUXELLES: Alle er enige om, at det seneste halve års danske EU-formandskab fandt sted i en usædvanligt presset situation.
De fleste europæiske statskasser er tomme, krigen raser på fjerde år i Ukraine, forholdet til Trumps USA bliver stadig værre, og Kinas økonomiske dominans vokser med lynets hast.
Set i det lys er det endnu mere bemærkelsesværdigt, at langt de fleste danske prioriteter lykkedes. I Bruxelles står der respekt om de danske forhandlere, der bliver betegnet som ekstremt resultatorienterede.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Medicinudgifterne stiger og stiger – men hullet i regionernes budgetter bliver ikke større
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost





















