Forslag om ny lægemiddellovgivning i EU er endeligt klar: Adgangen til lægemidler skal øges

28. april 2023 kl. 05.00
Adgangen til lægemidler til overkommelige priser skal øges og accelereres i hele EU. Samtidig skal en række foranstaltninger forbedre den europæiske medicinindustris konkurrenceevne.
Det var budskabet, da EU-Kommissionen onsdag fremlagde et forslag til en reform af EU's tyve år gamle lægemiddellovgivning.
Forslaget kommer efter flere udsættelser, hvilket har skabt bekymring for, at sagen ikke når at blive behandlet, før Europa-Parlamentet og EU-Kommissionen udskiftes næste år. Det risikerer at forsinke en reform med flere år.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- FH: Velfærdsledere er pressede, syge og mister motivationen. Uden dem kan reformer falde til jorden
- S-formænd: Sundhedsrådene kan blive et nyt værn mod mistrivsel blandt børn og unge






















