Bliv abonnent
Annonce

Forslag om ny lægemiddellovgivning i EU er endeligt klar: Adgangen til lægemidler skal øges

Foto: Johanna Geron/Reuters/Ritzau Scanpix
28. april 2023 kl. 05.00

Adgangen til lægemidler til overkommelige priser skal øges og accelereres i hele EU. Samtidig skal en række foranstaltninger forbedre den europæiske medicinindustris konkurrenceevne.

Det var budskabet, da EU-Kommissionen onsdag fremlagde et forslag til en reform af EU's tyve år gamle lægemiddellovgivning.  

Forslaget kommer efter flere udsættelser, hvilket har skabt bekymring for, at sagen ikke når at blive behandlet, før Europa-Parlamentet og EU-Kommissionen udskiftes næste år. Det risikerer at forsinke en reform med flere år.  

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026