Nicolai Schacke
Svend Aage Madsen
Mie Møller NielsenForum for Mænds Sundhed får ny formand

Formand for Forum for Mænds Sundhed Svend Aage Madsen har valgt at træde af.
Nicolai Schacke overtager formandsposten.
Det skriver han i et indlæg på Linkedin.
Nicolai Schacke har arbejdet i bestyrelsen for Forum for Mænds Sundhed i knap 20 år. Han arbejder som pressechef i Pension og Forsikring og er frivillig presse- og kommunikationsansvarlig for Akademiet Bocuse d'Or Danmark.
"Vores dygtige medarbejdere i sekretariatet arbejder hver dag for at styrke mænds fysiske og mentale sundhed, så vi kan få vendt de alvorlige tal, der fortsat præger mænds sundhed og trivsel," skriver Nicolai Schacke.
Samtidig med den nye formand er sekretariatschef Mie Møller Nielsen blevet udnævnt som direktør for organisationen.
"Efter mere end ti år i organisationen, hvor jeg startede som første lønnede medarbejder og til i dag hvor vi er en stærk organisation med snart 16 ansatte, er jeg både stolt og beæret over at få lov til at stå i spidsen for vores organisation," skriver hun på Linkedin.
- Central beslutning i Østdanmark vækker opsigt: De mest udfordrede kommuner skal selv drive reformens nye sengepladser
- Nu skal århundredets reform sikkert i havn. Her er Kjeld Møllers ønskeliste til en ny regering
- Patientforeninger opfordrer regioner til at bruge omstridt vetoret mod kommuner
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Professor og programdirektør: Vi kan opspore type 1-diabetes tidligere hos børn, men Danmark mangler et nationalt tilbud




















