Grønland hæver afgifter på sukker, alkohol og tobak over natten

20. november 2019 kl. 22.25
For meget sukker og alkohol i julen giver som bekendt ondt i maven. For grønlænderne vil juleslik og juleøl imidlertid gøre ondt et andet sted i år – i pengepungen.
Natten til tirsdag blev et kilo sukker nemlig 10 kroner og 31 øre dyrere i Grønland. Afgiftsforhøjelserne indgår som en del af Grønlands nye finanslov.
Finansloven blev vedtaget af regeringspartierne Siumut og Nunatta Qitornai med støtte fra Demokraatit og indebærer foruden højere sukkerpriser, at varer som alkohol og tobak bliver dyrere. En pakke cigaretter stiger eksempelvis 4,40 kroner.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Foreninger: Det er ikke længere nok at behandle adhd og autisme som et psykiatrisk spørgsmål
- Politisk stilstand presser regionerne. Nu foreslår Gaardhøj at udskyde pengestrøm fra Sjælland til Jylland
- Her er ni sundhedspolitiske nyheder fra regeringsgrundlaget
- 5 A'er: Hvis vi vil realisere sundhedsreformens ambitioner, er denne bog et godt sted at starte
























