
Hvordan bliver forholdene for klinisk forskning endnu bedre?

19. marts 2021 kl. 04.00
Hvilken betydning har det for det danske sundhedsvæsen, at der bliver lavet klinisk forskning i landet? Og hvilken effekt ville det for Danmark, hvis der kommer mere fokus på klinisk forskning?
Det er fokus i sidste udsendelse af podcastserien om klinisk forskning, Medicinens Maskinrum, hvor LIF-koncernchef, Ida Sofie Jensen, samt centerdirektør i Steno Diabetes Center, Allan Flyvbjerg, er gæster.
Er der gode nok muligheder for at lave klinisk forskning på hospitalerne? Er myndighederne gode nok til at godkende nye forsøg – og hvordan med den offentlige kliniske forskning?
Det er nogle af spørgsmålene, som deltagene fortæller mere om i denne udsendelse. Vært er Altingets digital- og forskningsredaktør, Chris Lehmann.

Artiklen var skrevet af
- Central beslutning i Østdanmark vækker opsigt: De mest udfordrede kommuner skal selv drive reformens nye sengepladser
- Nu skal århundredets reform sikkert i havn. Her er Kjeld Møllers ønskeliste til en ny regering
- Patientforeninger opfordrer regioner til at bruge omstridt vetoret mod kommuner
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Professor og programdirektør: Vi kan opspore type 1-diabetes tidligere hos børn, men Danmark mangler et nationalt tilbud















