
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Hvordan skal det i virkelighedens verden være muligt for langt flere voksne at få råd til at skifte spor i arbejdslivet og tage en helt ny uddannelse?
For de fleste, der har lyst til at skifte spor i en senere alder, er økonomien den største barriere.
Det er mit indtryk, at mange godt kunne tænke sig at arbejde i mange år, hvis helbredet holder til det. Også længere tid end den pensionsalder, man officielt har fået tildelt.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
- Central beslutning i Østdanmark vækker opsigt: De mest udfordrede kommuner skal selv drive reformens nye sengepladser
- Nu skal århundredets reform sikkert i havn. Her er Kjeld Møllers ønskeliste til en ny regering
- Patientforeninger opfordrer regioner til at bruge omstridt vetoret mod kommuner
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Professor og programdirektør: Vi kan opspore type 1-diabetes tidligere hos børn, men Danmark mangler et nationalt tilbud

















