Susanne Maigaard Axelsen
Henrik UllumLægevidenskabelige Selskaber får ny formand
Susanne Axelsen er blevet valgt som formand for Lægevidenskabelige Selskaber.
Hun overtager posten efter professor Henrik Ullum, der tidligere på måneden blev udnævnt til administrerende direktør for Statens Serum Institut.
Det skriver Lægevidenskabelige Selskaber i en pressemeddelelse.
Den nye formand er til daglig overlæge på Afdeling for Kvindesygdomme og Fødsler på Aarhus Universitetshospital og er desuden formand for Kontinensforeningen.
"LVS har sat foden godt og grundigt i jorden og er blevet lægernes faglige stemme over for offentligheden," siger hun i pressemeddelelsen og fortsætter:
"I dag kender man os og regner med os, og vi arbejder på en række fronter med at sikre bevillinger til sundhedsforskning og for at adgangen til sundhedsdata og højteknologiske løsninger er sikker og ikke obstrueres af unødvendigt bureaukrati. Den indflydelse vil jeg være med til at øge".
Susanne Axelsen blev valgt på selskabets ordinære repræsentantskabsmøde, hvor også professor Anders Perner blev valgt som ny næstformand.
Omtalte personer
- Central beslutning i Østdanmark vækker opsigt: De mest udfordrede kommuner skal selv drive reformens nye sengepladser
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Nu skal århundredets reform sikkert i havn. Her er Kjeld Møllers ønskeliste til en ny regering
- Patientforeninger opfordrer regioner til at bruge omstridt vetoret mod kommuner
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner

















