Ny rapport: Sådan får vi flere organdonorer

Det er vigtigt, at man både i sundhedsvæsnet og i samfundet generelt er åbne over for at se på, hvordan man kan få flere organdonorer.
Astrid Krag (SF)
Sundhedsminister
Sundhedsministeriet nedsatte i 2013 en arbejdsgruppe bestående af faglige eksperter og repræsentanter for relevante patientforeninger, der fik til opgave at komme med anbefalinger til, hvordan man kan få flere organer til donation.
I dag, mandag, kunne arbejdsgruppen viderebringe anbefalingerne til sundhedsminister Astrid Krag (SF), skriver Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse i en pressemeddelse.
"For mange patienter er det i bogstaveligt forstand et spørgsmål om liv og død, om de kan få et nyt organ. Derfor er det vigtigt, at man både i sundhedsvæsnet og i samfundet generelt er åbne over for at se på, hvordan man kan få flere organdonorer. Og jeg synes, at der er flere rigtig gode anbefalinger i ekspertudvalgets rapport", siger Astrid Krag, der vil tage initiativ til at drøfte anbefalingerne med Folketingets partier og senere i år forventer at kunne præsentere en ny national handlingsplan for organdonation.
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Medicinudgifterne stiger og stiger – men hullet i regionernes budgetter bliver ikke større
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost





















