Bliv abonnent
Annonce

Nyt forslag: Lad frivillige rådgive patienter på supersygehuse

Find et godt hjørne til patientcaféer på de nye supersygehuse, og høst gevinsterne i form af blandt andet større patienttilfredshed, lyder et nyt forslag. 
Find et godt hjørne til patientcaféer på de nye supersygehuse, og høst gevinsterne i form af blandt andet større patienttilfredshed, lyder et nyt forslag. Foto: Henning Bagger/Scanpix
4. august 2016 kl. 11.15

Udrust de kommende supersygehuse med en patientcafe, og bemand dem med frivillige, som kan snakke med patienterne og hjælpe dem igennem de ofte komplicerede hospitalsforløb.

Forslaget kommer fra den daglige leder af patientcaféerne på Amager og Hvidovre Hospital, Tove Madsen. I et brev til Folketingets Sundhedsudvalg opridser hun en række gavnlige effekter af sådan et tiltag – for eksempel bedre inddragelse og større tilfredshed hos patienterne, mere sammenhængende forløb og en mindskelse af uligheden i sundhed.

"Rigtig mange mennesker er utrygge, når de skal på hospitalet. De kender det primært for død og ulykke. Derfor kan det være rart for dem med en samtale, hvor de kan få ro og tillid, inden de skal have en alvorlig samtale med en læge," siger Tove Madsen.

LogoSundhed
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026